program blisko

Diagnoza potrzeb i potencjału kulturotwórczego mieszkańców Miasta Kwidzyna

W ramach zadania zrealizujemy diagnozę potrzeb i potencjału kulturotwórczego mieszkańców Miasta Kwidzyna. Działanie składa się z cyklu warsztatów podnoszących kompetencje pracowników naszej biblioteki w zakresie rozpoznawania potrzeb. Warsztaty dostarczą wiedzę w zakresie umiejętności planowania, projektowania, przeprowadzania i ewaluacji badań diagnostycznych. W efekcie bibliotekarze będą potrafili skutecznie i sprawnie, korzystać z konkretnych narzędzi segmentować odbiorców i kierować do nich trafne komunikaty marketingowe. Po szkoleniu zespół bibliotekarzy z partnerami i przy wsparciu zespołu badaczy prowadzących szkolenia z zakresu diagnozy zaplanują przeprowadzenie procesu badawczego, przeanalizują dane statystyczne, przeprowadzą badania i opracują raport. Wspólnie zostaną dobrane metody, narzędzia i sposoby dotarcia do mieszkańców. Działania badawcze odbędą się w siedzibie biblioteki, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych instytucjach, podczas rożnych wydarzeń miejskich, pikników.

W ramach zadania w pierwszym roku zrealizujemy 2 projekty edukacyjno-animacyjne, jednym z nich będą Kwidzyńskie Debaty Oksfordzkie w partnerstwie z 3 szkołami ponadpodstawowymi z Kwidzyna.
Działanie składa się z:

- warsztatów dla nauczycieli liceów i 7-8 klas sp - przygotowanie do pracy z grupą debatancką w zakresie mentoringu, moderacji współpracy w grupie.
- warsztaty dla uczniów 3 liceów - warsztaty z zasad debaty, na poziomie podstawowym i zaawansowanym w zależności od zapotrzebowania drużyn.
- tutoringu - spotkania przygotowujące przed debatą dla każdej drużyn, dostarczą wiedzy o wystąpieniach publicznych, argumentacji i kontrargumentacji, kreatywności i szybkość reakcji, myśleniu strategicznym i analitycznym, pewności siebie i pracy w zespole.
- tutoratu czyli wsparcia merytorycznego przez specjalistę w dziedzinie debat.

W ramach zadania zaplanowaliśmy cykl szkoleń i warsztatów dla zespołu bibliotekarzy i partnerów zadania. Szkolenia dostarczą nową wiedzę, umiejętności a przede wszystkim  zainicjują lub ugruntują współpracę Biblioteki z różnego rodzaju instytucjami z terenu miasta.

1. Współpraca z otoczeniem lokalnym przy realizacji projektów kulturalnych
2. "Pokolenie "Z" - techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń.
3. "Storytelling" - uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć angażujące opowieści, jak opowiadać o książkach w ciekawy sposób, do jakich działań w bibliotece wykorzystać elementy storytellingu.
4. "oTwórz kulturę' - wykorzystaj techniki twórczego rozwiązywania problemów w przygotowywaniu oferty instytucji".
5. "Komunikacja w zespole"

W ramach zadania w pierwszym roku zrealizujemy 2 projekty edukacyjno-animacyjne, jednym z nich będzie Terenowa gra mobilna na telefon z współtworzona z uczniami klasy podstawowej szkoły społecznej Kwidzyna. Działanie składa się z:
- spotkanie wprowadzające-bibliotekarzy, partnerów, uczestników z prowadzącymi i projektantami gier, zapoznanie z przykładowymi grami, przebiegiem warsztatów i formie przygotowania się do nich.
- warsztaty techniczne z Action Track, opracowanie trasy gry. Poznają narzędzie Action Track i funkcjonalności modułów, będą pracować w małych zespołach i opracowywać własną propozycje tras i testową grę z wykorzystaniem funkcji narzędzia.
- warsztaty tworzenia bohatera i scenariusza. Poznają gry mobilne z wykorzystaniem scenariuszy fabularnych i sposobu ich tworzenia, omówią materiały źródłowe. (książka i jej fabuła, tło historyczne, artefakty, prasa, zdjęcia, filmy).

programu  „Blisko” Narodowego Centrum Kultury

Nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie z programu  „Blisko” Narodowego Centrum Kultury . Kwota dofinansowania to prawie 140 tys. zł na dwa lata !!!

BLISKO to B – Biblioteka | L - Lokalność | I - Inicjatywy | S- Społeczność | K- Kooperacja | O - Oddolność

służy:

• rozwijaniu lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku i integracji społeczności;
  • wzmacnianiu kompetencji pracowników bibliotek, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek;
  • włączeniu nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacji społeczności lokalnych.