W ramach zadania zrealizujemy diagnozę potrzeb i potencjału kulturotwórczego mieszkańców Miasta Kwidzyna. Działanie składa się z cyklu warsztatów podnoszących kompetencje pracowników naszej biblioteki w zakresie rozpoznawania potrzeb. Warsztaty dostarczą wiedzę w zakresie umiejętności planowania, projektowania, przeprowadzania i ewaluacji badań diagnostycznych. W efekcie bibliotekarze będą potrafili skutecznie i sprawnie, korzystać z konkretnych narzędzi segmentować odbiorców i kierować do nich trafne komunikaty marketingowe. Po szkoleniu zespół bibliotekarzy z partnerami i przy wsparciu zespołu badaczy prowadzących szkolenia z zakresu diagnozy zaplanują przeprowadzenie procesu badawczego, przeanalizują dane statystyczne, przeprowadzą badania i opracują raport. Wspólnie zostaną dobrane metody, narzędzia i sposoby dotarcia do mieszkańców. Działania badawcze odbędą się w siedzibie biblioteki, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych instytucjach, podczas rożnych wydarzeń miejskich, pikników.

Dane z badań opracowane  zostaną w formie raportu który upublicznimy na naszej stronie internetowej.

Przedstawiamy Państwu Raport z diagnozy lokalnej Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie. Za nami szkolenia z planowania  procesu diagnozy, jego realizacja  czyli:  cykl działań badawczych:  wywiadów, spotkań, badań w działaniu i obserwacji i opracowanie dokumentu podsumowującego cały proces czyli raport. Od początku tego zadania i we wszystkich jego częściach składowych wspierały nas merytorycznie badaczki z Federacji Mazowia.  Raport zawiera dużo ważnych informacji dla zespołu Biblioteki  i Organizatora a najważniejsze to: Co powinniśmy zmienić aby działać zgodnie z potrzebami mieszkańców?

diagnoza

Zakończyliśmy działania badawcze w ramach „Diagnozy potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców Miasta Kwidzyna”. Za nami  wywiady z uczestnikami wydarzenia Narodwego Czytania, warsztaty badawcze z bibliotekarkami szkolnymi,  obywatelami z Ukrainy mieszkającymi w Kwidzynie, z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie i I i II Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, nauczycielami bibliotekarzami  i bibliotekarkami ze kwidzyńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych,  nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej, oraz spotkanie z mieszkańcami Kwidzyna „O roli i działaniach naszej Biblioteki”.

Działania badawcze są częścią naszego projektu "Biblioteka Trzecim miejscem animacji" w ramach konkursu dotacyjnego BLISKO realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury #NPRCz 2.0.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Za nami szkolenie „Diagnoza potrzeb i potencjału kulturotwórczego lokalnej społeczności"/ mieszkańców Miasta Kwidzyna składające się z trzech dni praktycznych warsztatów z rozpoznawania lokalnych potrzeb społeczności:
Szkolenie  „Diagnoza potrzeb i potencjału kulturotwórczego lokalnej społeczności” jest częścią naszego projektu "Biblioteka Trzecim miejscem animacji" w ramach konkursu dotacyjnego BLISKO realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury #NPRCz 2.0.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Nasza obecność podczas Dni Kwidzyna pozwoliła na bezpośrednie spotkania i wywiady z mieszkańcami i dostarczyła wielu informacji zwrotnych o nas. Staramy się wykorzystywać otwarte wydarzenia do inicjowania wspólnych rozmów tak, by lepiej poznawać potrzeby i oczekiwania mieszkańców Kwidzyna i ich opinie o nas. Kolejny raz „Badaliśmy w działaniu” czyli pytaliśmy mieszkańców o pozytywne skojarzenia z naszą biblioteką.

"Badanie w działaniu" jest częścią naszego projektu "Biblioteka Trzecim miejscem animacji" w ramach konkursu dotacyjnego BLISKO realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury #NPRCz 2.0.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

„Wiszące pytania”, fachowo: badanie w działaniu, tak nazywa się akcja, którą zaaranżowaliśmy wczoraj podczas Dnia Dziecka w naszej Biblio. Pytaliśmy rodziców dzieci co myślą o naszej Bibliotece, ich zadaniem było dokończenie zdania: „Biblioteka jest jak … „. Zebraliśmy 67 odpowiedzi rodziców mieszkańców Kwidzyna i mam ukraińskich dzieci.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Pytamy mieszkańców o ofertę i przestrzeń naszej biblioteki, Co im się podoba? Czego brakuje? Czy coś by zmienili? Za nami kilka badań w działaniu, które przeprowadziliśmy podczas otwartych wydarzeń jakim były  Dni Kwidzyna oraz Dzień Dziecka w Bibliotece.  Zapraszamy naszych  mieszkańców do udziału w kolejnym działaniu badawczym. W naszej  bibliotece w każdym z działów udostępniania zbiorów i holu głównym pojawiły się „drzewa marzeń” na których można umieścić swoje anonimowe wypowiedzi. Dla każdego kto będzie chciał podzielić się z nami swoją opinią mamy przygotowane gadżety.

Dlaczego wybraliśmy metodę badań jakościowych czyli wywiady grupowe, rozmowy indywidualne i działania badawcze podczas wydarzeń?, a nie metodę  badań ilościowych, jak np. ankiety? Bo zależy nam na uzyskaniu dokładnych i pogłębionych opinii oraz informacji od respondentów, dążymy do zrozumienia mechanizmów działania badanych zagadnień, staramy się bliżej przyjrzeć problemowi, chcemy poszerzyć naszą wiedzę na temat danego problemu, chcemy wypróbować nowe rozwiązania i szukamy pomysłów, zależy nam na uzyskaniu dokładnych i opinii od respondentów .